Francja bez wątpienia zaliczana jest do najpiękniejszych i najbardziej stylowych krajów Europy. Utożsamiana z szykiem i elegancją, wybornymi winami oraz wykwintnymi potrawami - w aranżacji wnętrz rozsławiana jest również przez charakterystyczny i rozpoznawalny na całym świecie styl prowansalski. Jest on kwintesencją klimatu panującego w południowo-wschodniej części tego niezwykłego kraju, kojarzonego z fioletem pachnących, lawendowych pól oraz cudownym słońcem Prowansji. Nic zatem dziwnego, że wiele osób pragnie, by styl prowansalski zapanował w ich domach i mieszkaniach. 

W jaki sposób nadać wnętrzom takiego właśnie charakteru? Podpowiadamy w niniejszym wpisie. Zachęcamy do dalszej lektury!

Dowiedzcie się więcej o stylu prowansalskim!

prowansalskiSkąd wziął swój początek ten wyrafinowany trend wnętrzarski? Z opiewanej przez trubadurów Prowansji, gdzie romantyzm przeplata się z sielską atmosferą. Sprzyjają temu malownicze winnice z winoroślami porastającymi tamtejsze wzgórza, urocze wioski i zabytkowe miasteczka z wiekowymi, kamiennymi domami. Królową południa Francji jest oczywiście aromatyczna lawenda, stąd kolorystyka w stylu prowansalskim kocha fiolety, ale także inne barwy w odcieniach pastelowych.  

Zakochaj się w fiolecie i odcieniach pastelowych

Ponieważ nad południową Francją przez wiele dni świeci tak uwielbiane przez turystów słońce, styl prowansalski wyraża się poprzez jasne, rozświetlające przestrzeń barwy. Bardzo często we wnętrzach zgodnie z nim urządzanych, dominującym kolorem na ścianach jest biel, choć mile widziane są jej złamane odcienie. Wszelkie tony kości słoniowej czy budyniowe można przełamywać pastelowymi akcentami. Polecamy uzupełnienie swoich aranżacji o świecznik albo wazon Lene Bjerre czyli dodatki z naszego sklepu internetowego, które zawsze starannie dobieramy z myślą o wielbicielach unikatowej, francuskiej stylistyki. 

Naturalne materiały nade wszystko

Życie w południowej Francji toczy się w bliskim kontakcie z naturą. Prowansja przyciąga licznych podróżników ciepłym klimatem, którym można napawać się, spędzając czas w uroczych, spokojnych miejscowościach. Z tego właśnie względu styl prowansalski to również odwoływanie się do natury w zaplanowanych do wnętrz materiałach. Nie powinno wśród nich zabraknąć drewna - ze szczególnym uwzględnieniem postarzanego - w miarę możliwości warto też wykorzystać kamień. 

Prowansja jest udekorowana ceramiką oraz wikliną i takie właśnie ozdobne motywy wskazane jest zastosować również w swoim domu. Ów prosty do wdrożenia trik ułatwi asortyment Lene Bjerre - wystarczy ustawić nasz elegancki wazon lub doniczkę w widocznym miejscu i umieścić w nich pachnącą lawendę.

Uświetnij obrus z naturalnej tkaniny tacą Lene Bjerre 

Wprowadzając klimat Prowansji w naszym domu, nie zapominajmy o naturalnych tkaninach, jak przykładowo len albo płótno. Miękkie dodatki w postaci poduszek, zasłon i obrusów ocieplą przestrzeń niczym prowansalskie słońce. 

Na nakrytym naturalną tkaniną stole spektakularnie będzie prezentować się taca Lene Bjerre. Ten oszałamiający pięknem przedmiot użytkowy powstaje z białych, przezroczystych muszli capiz Lene Bjerre. Taca właśnie dzięki nim zyskuje tak wysoką przezierność, a zarazem wytrzymałość. Ten najwyższej jakości produkt stanie się niesamowitym akcentem każdego przyjęcia, kiedy zaserwuje się na niej napoje i przekąski, albo nietuzinkową podstawą pod śniadanie w leniwe sobotnie poranki. 

Przytulność mebli to gościnny dom

>Przytulność i otwarte na światło przestrzenie, przywodzą na myśl ciepły klimat prowansalskich miejscowości, w których niespiesznie toczy się życie. Jak osiągnąć taki efekt w swoim mieszkaniu? Połączenie naturalności, prostoty oraz francuskiej nostalgii - to cechy, które epatują z typowych dla tej stylistyki mebli. Dokona się trafnej decyzji, jeśli wybierze się szlachetne, a zarazem ekologiczne meble z drewna o finezyjnych liniach. Będą one nie tylko zachwycać wyrafinowaną formą, ale odznaczać się trwałością i sprzyjającymi naszemu zdrowiu właściwościami zaczerpniętymi prosto z natury. Meble pozostawia się w naturalnej kolorystyce, ale często także maluje na biało. Celowo stosuje się ponadto przecieranie, aby sugerować efekt sprzętów pozostających w rodzinie od pokoleń. Komody, etażerki, kredensy można ozdobić motywami roślinnymi występującymi w prowansalskiej florze. Naturalne surowce dopełniamy miękkimi poduszkami, kapami, a okna przysłaniamy zwiewnymi, romantycznymi firankami.  

Styl prowansalski kocha dodatki z klasą

stylChoć styl prowansalski najczęściej bywa identyfikowany jako przeciwieństwo minimalizmu, przy wybieraniu dodatków trzeba zachować pewne wyważenie. W dążeniu do uzyskania we wnętrzu poczucia przytulności, unikajmy jednak zagracenia. Dodatki należy starannie dobierać do mebli, a nawet rozmiarów pomieszczenia. Mile widziane jest łączenie wysokiej estetyki z praktycznością. Taki efekt z łatwością uzyska się dzięki świecznikom czy doniczkom Lene Bjerre, a także innym stylowym przedmiotom wyposażenia wnętrz z naszego sklepu, zainspirowanym duchem Prowansji. 

Dzięki naszym dodatkom utrzymanym w stylistyce prowansalskiej dom stanie się miejscem stylowym, pełnym piękna, a jednocześnie cudownie przytulnym, nie tracąc nic z wygodnej funkcjonalności. Zegary z klasyczną tarczą, retro ramki do zdjęć, nastrojowe latarenki, eleganckie figurki, gałki do mebli w kształcie uroczych kwiatków - tego rodzaju dopracowane detale sprawią, że domownicy oraz ich goście będą się czuć wspaniale w domu lub mieszkaniu, przywołującym na myśl zachwycającą Francję. Warto zatem dobierać je i łączyć ze sobą uważnie, gdyż każdemu szczegółowi aranżacji możemy nadać osobistego charakteru.  

Umieść w doniczkach i wazonach romantyczne rośliny impresjonistów

Doskonałą wiadomością dla wielbicieli roślin we wnętrzach będzie zapewne informacja, że jedną z cech charakterystycznych omawianego stylu jest ozdabianie pomieszczeń typowymi dla południowej Francji roślinami. Ich królową bez wątpienia jest lawenda, której urodę podkreślą doniczki Lene Bjerre. Jeśli dysponujemy balkonem albo szerokim, zewnętrznym parapetem, posadźmy ją w tych miejscach w taki sposób, by była widoczna przez okna. W kuchni zaś sprawmy, by zapanowały zioła i miks rozsiewanych przez nie apetycznych aromatów.

Okolice domów oraz ogrody południowej Francji zdobią bujne krzewy różnokolorowych hortensji. Wystarczy umieścić je w zjawiskowym wazonie Lene Bjerre, by przywołać w salonie klimat prosto z Prowansji! 

Sielska kuchnia rodem ze ślicznych wiosek Prowansji 

Sprowadźcie sielski, wakacyjny nastrój do swojej kuchni i gotujcie jak rodowici Francuzi! Główne wyznaczniki stylu prowansalskiego w miejscu, które wielu uznaje za serce domu, to urokliwość w konwencji vintage, ale zarazem silne, nowoczesne akcenty generujące najwyższy poziom funkcjonalności. Dlatego kuchnia utrzymana w tej stylistyce będzie nie tylko szła w zgodzie z najnowszymi trendami, ale stanie się lokalizacją realizowania kulinarnych wyzwań oraz źródłem wielu niezapomnianych wspomnień, rodzących się przy wspólnych posiłkach. 

To ważne dla domowników pomieszczenie powinno oddawać charakter francuskich, kamiennych domków. Wybierajmy więc szafki z wycięciami oraz szybkami podzielonymi ozdobną kratką. Na blatach kamiennych lub z naturalnego drewna można ustawić wiklinowe koszyczki, skrzyneczki z leżakującym winem i przetwory w słoiczkach. 

Klasyczne patery, dzbanuszki, a także ceramikę - najlepiej w motywy folklorystyczne - dla podkreślenia stylistyki warto wyeksponować w podświetlanych witrynkach kuchennych szafek. Dzieła z powodzeniem dopełnią pęki ziół, bukiety suszonych kwiatów oraz podwieszone warkocze czosnku.

Łazienka jak z kamiennego domku pośród lawendowych pól

Marzycie o pastelowej łazience w stylu prowansalskim? Oto wskazówki, dzięki którym z łatwością zaaranżujecie ją we własnym domu. 

Podobnie jak w przypadku wcześniej omawianych pomieszczeń, także podczas urządzania pokoju kąpielowego kierujemy się zasadą stosowania jasnych kolorów. Dodatkowo optycznie powiększy to wnętrze i zmultiplikuje w nim poczucie świeżości i czystości. 

Warto postawić na płytki w roślinne motywy ozdobne, ale ułożyć je - o ile to możliwe - wyłącznie w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć. Pozostałe powierzchnie udekorować zaś tynkiem strukturalnym, farbą lub tapetą specjalnie przeznaczonymi do łazienki. Armatura w stylu retro wyśmienicie skomponuje się z białymi deskami na podłodze i drewnianymi meblami łazienkowymi. 

Także tutaj kluczem do uzyskania nastrojowości południowej Francji są intencjonalnie dobrane dodatki na kosmetyki i drobiazgi. Z propozycji Lene Bjerre rolę tę znakomicie będzie pełnić dozownik i pojemnik, jak również inne niezbędne w łazience akcesoria, które zgodnie z indywidualnymi potrzebami można skomponować w naszym sklepie w elegancki komplet w stylu prowansalskim.